klub żeglarski petrochemia płock
Klub Żeglarski
PETROCHEMIA   
kzpetrochemia.pl
KURSY       O NAS      OFERTA       FORUM       KONTAKT

Ogłoszenie

Aby zarejestrować się na forum , skontaktuj się z administratorami. gumis80@poczta.onet.pl ; markus76@wp.pl
  • Index
  •  » Klub
  •  » DZIEŃ MAŁEGO ŻEGLARZA

#1 2013-06-24 23:41:51

PatrykR
Bywalec
Zarejestrowany: 2007-09-14
Posty: 85

DZIEŃ MAŁEGO ŻEGLARZA

DZIEŃ MAŁEGO ŻEGLARZA

Punkt dwunasta w Klubie Żeglarskim „Petrochemia” Płock dało się słyszeć:
-Całość BACZNOŚĆ!
-Poczet Sztandarowy do podniesienia bandery wystąp!
-Bandera do postawienia KLAR!
-Banderę STAW!

Komandor Klubu Żeglarskiego „Petrochemia” Płock Cezary Czarnecki właśnie w ten o to sposób rozpoczął pierwszy festyn żeglarski dla dzieci zorganizowany na terenie naszego Klubu. Następnie krótką lekcją historii Kapitan Stanisław Siedlecki wyjaśnił skąd wzięła się tradycja wybijania szklanek. To w jaki sposób odmierzało się czas na dawnych żaglowcach, co oznaczało bicie w dzwon oraz jaka jest różnica między flagą państwową a banderą.
Nasi żeglarze wspólnie z harcerzami z Drużyny ZHR „Wachta” zrekrutowali dzieci do „szkoły marynarskiej”, natomiast ratownicy z płockiego WOPRu zaprosili dorosłych i młodzież na szkolenie z pierwszej pomocy przedmedycznej.
Pierwsza zabawa dla dzieci polegała na namalowaniu obrazka z opowiadania z czym dzieci poradziły sobie bardzo szybko przechodząc do kolejnego punktu programu jakim było złożenie kartonowego okrętu. Tu nie odbyło się bez pierwszych problemów, ale opiekunowie z rodzicami ruszyli z pomocą i to zadanie udało się szybko ukończyć. Zarówno znaczna poprawa pogody jak i przesympatyczna atmosfera sprawiły, że z każdą chwilą zaczęło pojawiać się coraz więcej osób i coraz więcej dzieci uczestniczyło w zabawach. Następnie przyszedł czas sprawdzić jak przyszłe „majtki pokładowe”, „maci” i „bosmani” (bo takie stopnie otrzymają dzieci po skończonym szkoleniu w zależności od grupy wiekowej) poradzą sobie z równowagą na jachcie. Niesienie kubeczka z wodą przez tor przeszkód nie sprawiło im żadnej trudności. Dlatego kolejnym punktem było szybkie szkolenie z budowy jachtu oraz zaprezentowanie sprawnego postawienia żagli na jachcie. Od tej chwili mali żeglarze byli gotowi na to, by wejść na pokład jachtu. Każdy kto wszedł na jacht obowiązkowo zakładał kamizelkę ratunkową aby mógł bezpiecznie wyruszyć w krótki rejs ukazujący nabrzeże z perspektywy jaką widzą na co dzień wszyscy wodniacy.
W międzyczasie można było nauczyć się węzłów żeglarskich, zrobić sobie zdjęcie z piratem i jego papugą a także pomalować buzię w klimacie żeglarskim. Dodatkową atrakcją cieszyła się łódź motorowa płockiego WOPRu, ratownicy mieli o wiele mocniejszy silnik, więc i wrażenia były o wiele większe no i szybsze. Nie zabrakło również najmłodszego członka Drużyny 11 WOPR nowofundlanda o imieniu Orka, która wzbudziła bardzo duże i pozytywne zainteresowanie wśród dzieci.
Po krótkiej przerwie regeneracyjnej przyszedł czas na gwóźdź programu tzn. prezentację bezpiecznego zachowania się w przypadku przewrócenia jachtu. Żeglarze z naszego Klubu sprawnie przewracali a następnie stawiali jacht. Do akcji także włączył się WOPR pokazując jak podjąć z wody osobę nieprzytomną. Ostatnią lekcją była pogadanka na temat ekologii. Dzieci wspólnie wykonały tablicę ekologiczną pokazującą ile czasu wyrzucone do wody śmieci będą się w niej rozkładały. Dorosłym ta wiedza też się przyda, bo przecież każdy chce żeglować czy pływać po czystych akwenach wolnych od śmieci.
Z uwagi, że impreza odbyła się w dniu ojca nie zabrakło zadania specjalnego – każdy tata wraz ze swoją pociechą uczestniczył w biegu sprawnościowym. Im dziecko starsze tym było ciężej.
Wszystko co ma swój początek ma także swój koniec … o godzinie 16 po opuszczeniu bandery świeżo upieczeni żeglarze otrzymali pamiątkowy dyplom od Neptuna i Prozerpiny potwierdzający ukończenie szkolenia a także atrybut każdego żeglarza – piękną kutą szeklę wraz z gwizdkiem i drobną niespodzianką.
Festyn nie odbył by się gdyby nie pomoc i zaangażowanie osób uczestniczących zarówno w przygotowaniach jak i prowadzeniu imprezy a także wsparcie Płockiego Okręgowego Związku Żeglarskiego, którym chciałem z tego miejsca złożyć serdeczne podziękowania.
Patryk Romanowski

http://www.kzpetrochemia.pl/wp-content/uploads/2013/06/sam_2375.JPG

Fotografie na razie w nowej kursowej podstronie:
http://kurs.kzpetrochemia.pl/?p=488& … pageid=488


************************
Life slow but sail Ino Myk!

Offline

 
  • Index
  •  » Klub
  •  » DZIEŃ MAŁEGO ŻEGLARZA

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson